دامنه :. خدمات :. خانه

همانطور كه برای تهیه یك محل سكونت یا تجارت اولین سوال آدرس منطقه مورد نظر است، برای وب سایت نیز این امر اولین مرحله برای شروع می‌باشد و همانطور كه در دنیای واقعی نیز آدرس شما بیانگر بسیاری از نكات برای مخاطبین قبل از رویارویی با شما می‌باشد دردنیای مجازی نیز این امر صادق است. آدرس شما مثلا در یك محل گرانقیمت یا یك ساختمان معروف گویای سطح بالای فعالیت شماست، آدرس دفتر كار شما در یك محل مسكونی ممكن است مشكلاتی را برای شما بوجود آورد یا مراجعین شما را دچار سردر گمی‌نماید، فعالیتهای تجاری در مناطق مسکونی ممكن است با محدودیتهایی روبرو گردد. با كمی تفاوت می‌توان مشخصه های مشابهی را نیز برای آدرس مجازی تعریف نمود. هر سایت می‌تواند از طریق تعداد نامحدودی آدرس ثبت شده قابل دسترسی باشد. به همین دلیل ابتدا به اجزا و خصوصیات آدرس یك سایت اشاره می‌نماییم.

 

دامنه در حقیقت نام وب سایت شما می‌باشد كه از دو قسمت نام و پسوند تشكیل شده است. پسوندهای بین الملی رایج عبارتند از .com، .net و .org كه دارای مصارف عمومی می‌باشند و هر یك به ترتیب معرف سایتهای تجاری (Commercial) ، شبكه (Network) و سازمانی یا غیر انتفاعی (Organization) می‌باشند. در ثبت این دامنه‌ها هیچ محدودیتی وجود ندارد ولی نامها با اولویت درخواست ثبت می‌شوند و برای مدت یك تا ده سال (قابل تمدید) با توجه به حق الثبت پرداختی معتبر می‌باشند. دامنه‌های .info، .biz و .name نیز در زمره دامنه‌های قابل ثبت برای عموم ولی با كاربری خاص می‌باشند. پسوند .info برای سایتهای اطلاعاتی (Information) ، پسوند .biz برای سایتهای تجاری (Business) و پسوند .name هم فقط برای سایتهای شخصی مناسب می‌باشد استفاده از این سه پسوند در خارج از این چارچوب تعریف شده ممنوع و منجر به حذف دامنه و سلب حقوق مربوطه از مالك آنها خواهد شد. همچنین كلیه دامنه‌های بین المللی فوق و بسیاری از دامنه‌های محلی تابع قوانین حمایت كننده از علائم تجاری می‌باشند.

دامنه‌ها هر چند زیر نظر یك موسسه (ICANN) صادر می‌شوند اما پسوندهای گوناگون ممكن است ثباتهای (Registrar) گوناگون داشته باشند كه به عنوان نماینده عمل می‌نمایند. هریك از این ثباتها می‌توانند در قبال دریافت مبالغی ناچیز امنیت یا خدمات بیشتری را ارائه نمایند. دقت فرمایید كه ثبت دامنه ارتباط مستقیم با خدمات میزبانی نداشته و هریك از این خدمات را می‌توان از طریق تامین کنندگان مختلف تهیه نمود.

انتخاب پسوند برای یك آدرس اجباری است، پسوند را می‌توان از میان گزینه‌های موجود و با توجه به نوع یا محل فعالیت انتخاب نمود. پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی می‌باشند كه توسط كمیته مخصوص تایید و تصویب پسوندها یعنی ICANN تایید شده باشند. این پسوندها از نظر فنی top Level Domain یا به اختصار TLD اطلاق می گردند كه می‌توان آنها را در سه دسته كلی به ترتیب زیر تقسیم‌بندی نمود:

- پسوندهای عمومی (gTLD) :

این پسوند ها كه عبارتند از .com, .net, .org برای ثبت و استفاده عموم و هر نوع كاربری مجاز (قانونی) قابل استفاده می‌باشند. ثبت این دامنه‌ها از طریق شركتهایی با عنوان Registrar كه توسط ICANN معتبر اعلام شده‌اند یا نمایندگیهای مجاز آنها امكان پذیر می‌باشد. هر چند دامنه‌های فوق هر یك از اختصارهایی برای منظور خاص اقتباس گردیده اند (.org ارگانها و مراكز غیر انتفاعی، .net شبكه و خدمات اینترنتی، .com بنگاهها و مراكز اقتصادی) ولی در عمل محدودیتی برای استفاده از این پسوندها وجود ندارد. در این میان پسوند .com بیشترین متقاضی را در بر دارد. در حال حاضر بیش از چهل میلیون دامنه بر روی این سه پسوند ثبت می‌باشند و در حدود 90 درصد از پسوند .com استفاده شده است.

- پسوندهای اختصاصی (ویژه) :

پسوندهایی كه افراد و سازمانهایی با مشخصات و فعالیتهای خاص بر روی آنها می‌توانند اقدام به ثبت دامنه نمایند یا فعالیت بر روی این پسوند ها می بایست از قوانین خاصی تابعیت بنماید. مانند .biz, .edu, .info, .gov, .int, .pro, aero, .arpa, .coop, .museum كه در هنگام ثبت یا در مدت استفاده ارائه مدارك و رعایت قوانینی خاص اجباری خواهد بود.

- پسوندهای ملی (كشوری) :

علاوه بر پسوندها عمومی و خاص، كشورهای مختلف نیز می‌توانند اقدام به درخواست پسوند با كد اختصاری كشور خود (دو حرفی) را بنمایند. اداره این پسوندها، قوانین و نحوه تخصیص آنها در اختیار دولتها یا مراكز معرفی شده توسط مراجع رسمی هر كشور خواهد بود. كشورها مختلف می‌توانند ثبت این دامنه‌ها را برای سایر ملیتها آزاد یا محدود نموده و یا به طور كلی هرگونه رویه خاصی را در این خصوص اتخاذ نمایند. پسوندهای دو حرفی بعضی از ملیتها با بعضی از كلمات اختصاری تشابه داشته كه این كشورها از این فرصت استفاده نموده و به فروش عمومی پسوندها خود اقدام می‌نمایند. پسوندهایی نظیر .ws, .tv, .cc, .fm, .mw, .it و غیره ... از این قبیل می‌باشند.
سیاری از كشورها پسوند خود را به سطوح دیگری نیز تقسیم می‌نمایند. مثلا .ir كه پسوند كشور ایران است به .org, .net, .co, .id, edu تقسیم گردیده كه بعضی از این پسوندها مخصوص فعالیتهای خاص در نظر گرفته شده‌اند.

پس از انتخاب پسوند نام دامنه مهمترین قسمت تشكیل دهنده آدرس یك سایت می‌باشد. این نام از تركیب 3 الی 64 حرف، عدد یا خط تیره (بدون فاصله) تشكیل می گردد. اگر در ثبت عبارت خاصی به عنوان نام دامنه خود اصرار دارید كه این عبارت قبلا ثبت شده باشد گریزی غیر از تغییر پسوند مورد نظر خود نخواهید داشت.

چنانچه آدرس سایت شما حاوی علامت تجاری شما باشد، می‌توانید جهت اطمینان از دسترسی آسانتر و حفاظت از نام تجاری خود كلیه مشتقات و تركیبهای آنرا بر روی پسوندهای مختلف ثبت نمایید.

انتخاب پیشوند كاملا اختیاری می‌باشد، اما بعضی از پیشوندها به طور پیش فرض برای دسترسی به قسمتها و خدمات خاصی از سایت شما اختصاص داده می‌شوند. مثلا www. برای دسترسی به صفحات سایت ftp. برای دریافت و ارسال فایل mail. برای دریافت و ارسال نامه های الكترونیكی و غیره ... البته دارنده یك دامنه بر روی یك پسوند مجاز به تعریف زیر دامنه‌ها به تعداد نامحدود می‌باشد. برای این منظور می بایست با سرویس دهنده سایت خود مشورت نمایید.

توجه به نکات زیر به هنگام ثبت دامنه لازم است:

- عبارت انتخابی تشابه با نام تجاری معروف و معتبر نداشته باشد.

- كوتاه و متشكل از حداقل تعداد حروف باشد.

- تلفظ و بخاطر سپردن آن آسان باشد.

- حتی المقدور با نوع فعالیت سایت ارتباط داشته باشد.

- از اعداد و خط تیره استفاده نشده یا حداقل استفاده صورت گیرد.

- مشابه نام سایت دیگری كه موجب سردرگمی بازدید كنندگان شود نباشد.

- برای اطمینان از مالكیت دامنه هنگام ثبت آن بهتر است از قرار گرفتن آدرس پست الكترونیكی خود در قسمتAdmin Contact مشخصات دامنه مطمئن شوید.

- حتی المقدور از طریق مراكزی برای ثبت دامنه خود اقدام نمایید كه كلمه عبور و مجوز جابجایی و تغییرات را در اختیار شما قرار می دهند.

- حتما شرایط و تعهدات ثبت كننده دامنه و نمایندگیهای و همچنین شرایط اختصاصی پسوند مورد تقاضی را مطالعه و از تبعات حقوقی اقدامات خود آگاه شوید.

- هرگز از آدرس مجهول یا غیر واقعی در مشخصات دامنه خود استفاده ننمایید.

- قبل از انتخاب دامنه مطمئن شوید كه علامت تجاری یا هر گونه علامت ثبت شده دیگر كه متعلق به غیر بوده و شما قانونا مجوز رسمی جهت استفاده از آنرا ندارید در آدرس شما بكار نرفته باشد.

- درصورتی كه نام مورد نظر شما قبلا ثبت شده و تاریخ انقضای آن نزدیك است می‌توانید از خدمات دهنده خود تقاضای خدمات پیش سفارش (Back order) دامنه را بنمایید.

- هرگز از DNS شركتها و خدمات دهنده‌هایی كه مجاز به استفاده از آن نمی‌باشید در دامنه خود استفاده نكنید و این مشخصات را بدون مشورت با شخص فنی تغییر ندهید. زیرا هر تغییری در این مشخصات می‌تواند منجر به غیر فعال شدن سایت شما گردد.

- اعتبار دامنه خود را حتی المقدور تا یك ماه قبل از سر رسید انقضا تجدید نمایید.

- جهت انتقال دامنه‌ها از یك ثبت كننده به ثبت كننده دیگر یكماه زودتر از تاریخ انقضا اقدام نمایید.

- به محل و حساسیتهای سیاسی و اقتصادی ثبت كننده خود دقت نمایید، در صورت وجود دعاوی در ارتباط با پسوندهای عمومی و اختصاصی محل دادگاه رسیدگی كننده، محل ثبت كننده دامنه خواهد بود.

- در ارتباط با استفاده از دامنه قوانین بین المللی و قوانین محلی را همزمان در نظر داشته باشید.

- از خدمات مانیتور مشخصات دامنه یا مخفی نمودن مشخصات خود برای جلوگیری از مزاحمتهای تبلیغاتی و سرقت دامنه خود استفاده نمایید.

حال چنانچه علاقمند به ثبت دامنه دلخواه خود می‌باشید كافیست ابتدا در یكی از سایتهای whois.sc یا internic.net نام و پسوند دلخواه خود را جستجو نموده در صورت موجود بودن آنها اقدام به تكمیل فرم ثبت دامنه و ارسال آن نمایید.

مشخصات مورد نیاز در هنگام ثبت باید به طور كامل و صحیح تكمیل شود در غیر اینصورت شركت از ثبت دامنه خودداری خواهد نمود. به همین منظور جهت شناسایی و تایید هویت از طرف شكرت تماس تلفنی با شما برقرار خواهد شد.

اطلاعات دریافت شده می‌تواند برای موارد جداگانه متعلق به سه شخصیت جداگانه باشد. اما فقط مشخصات مالك دامنه مشمول احراز هویت خواهد شد.

مشتریان و نمایندگیها می‌توانند با تكمیل و ارسال فرم اشتراك و دریافت كد مربوطه در هنگام ورود اطلاعات از كد اشتراك خود استفاده نمایند.

لطفا قبل از اقدام به ثبت دامنه شرایط و تعهدات مربوطه را مطالعه نمایید.

هزینه‌ها...

 
پست الکترونيکی:

کلمه عبور:کلمه عبور خود را فراموش کرده‌ام!
کليه حقوق سايت محفوظ مي باشد. قبل از بازديد از سايت لطفا شرایط و تعهدات، رویه ها و محدوده مسئوليت سايت را مطالعه فرماييد.
Copyright © 2001 - 2015 TartanSpace.com